الثلاثاء , يونيو 25 2024

Katılım Bankalarıyla Finansmanın Refahı Sağlamadaki Rolü – Türkiye’deki Katılım Bankalarının Arap Müşterileri Üzerinden Bir Araştırma –

دور تمويلات المصارف الإسلامية في تحقيق الرفاهية

-دراسة آراء عملاء المصارف الإسلامية العرب في تركيا-

Konunun hedefi katılım bankalarıyla finansmanın refahı sağlamadaki rolü, Türkiye’deki yaşayan Arap müşterilerin katılım bankalarındaki finansman düzenidir. Yazarın kast ettiği refah Kur’an, sünnet ve sahabi sözleridir. Ve yakın zamandaki alimlerin tanımını da içermektedir. Bu bağlamda id diner ölçümü ile aralarındaki refah seviyesini belirtmektir. Bu araştırma esnasında Türkiye’de yaşayan araplardan 70 kişiyle örnek çalışma yapılmış olup, bunlar Türkiye’de İslami Bankalardan Finansman elde etme fırsatı bulmuşlardır. Ve buna göre yapılan ankete 121 finansman müşteri katılmıştır.

Araştırmacı araştırmayı hazırlarken refah kavramını ve onun İslam ekonomisindeki köklerine ilişkin tüm bilgilerde tümevarımsal yaklaşımı kullanmaya karar vermiştir. Buna ek olarak Arap toplumunda, Türkiye’deki İslami duyarlılığı olan Finansman müşterilerinin anket çalışmaları yapılmaktadır. Araştırmanın Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan İslami Bankaları ziyaret edilerek çalışmalar yapılıp araştırmanın yazımı tamamlanır.

Araştırmacının ulaşmış olduğu önemli sonuçlardan bazıları şunlardır;

Özellikle İslami Finansal Bankalarda memnuniyet diğer devlet bankalarına nazaran daha fazladır, Çoğu Arap topluluğu İslami bankalara yönelerek işlemlerini yaptırıyor. Ayrıca başkalarına da tavsiyede bulunuyorlar.

Araştırmanın ikinci ve en önemli sonucu ise güvende hissetmedir. Ve bu durum Türkiye’deki Arap müşterilerinin İslami Finansman Bankalarından elde etmiş olduğu refah seviyelerini değiştirmiştir. Bu oran % 50’yi geçmiştir. Yaklaşık %60’ı ankete katılan müşterilerin özellikle tercihi güven hissi olmuştur. %50’nin üstündeki katılımcılar İslami harcamalardan finansman sağladıktan sonra kendilerine daha iyi bir gelecek sağlama konusunda bir değişiklik hissetmişlerdir.

Anahtar Kelimeler: İslami Bankalar, Refah, Türkiye

Ömer FARUKOĞLU, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İslam İktisadı ve Hukuku – TÜRKİYE

Tez Danışmanı: Dr. Öğr. Üyesi Mohammad Ghaıth MAHAINI, Doktor Öğretim Üyesi Istanbul Sabahattin Zaim University – TÜRKİYE

تقييم المستخدمون: 4.7 ( 1 أصوات)

عن admin

شاهد أيضاً

A study of the Chains of narration (Asnads) of Hadiths related to the number of Prophets and Messengers

دراسة أسانيد الأحادیث الواردة في عدد الأنبیاء والرسل It is one of the beliefs of …

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *