الثلاثاء , يونيو 25 2024

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN KİŞİLİK DEĞERLERİNİN GİRİŞİMCİLİK EĞİLİMLERİ ÜZERİNE ETKİSİ: VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ ÖRNEĞİ

Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin kişilik değerlerinin girişimcilik eğilimleri üzerine etkisini araştırmak için yapılmıştır. Çalışmamızda, kişilik ve girişimcilik kavramları açıklanmış ve bireye kattığı yönler ifade edilmiştir. Çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme, İktisat ve Kamu Yönetimi bölümünde eğitim gören öğrenciler üzerine yapılmıştır. Çalışmada yapılan çalışmalar incelenerek alanla ilgili 272 öğrenciye anket uygulanmıştır. Anket 2019 yılı Ekim ve Aralık aylarında öğrencilerle yüz yüze görüşmeyle uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin sadece duygusal eğilim, uyumlu kişilik, nevrotik kişilik, yenilikçi kişilik ve sorumlu kişilik boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğu görünmüştür. Sonuç olarak ülkemizin ekonomik açıdan geleceğine yön verecek olan girişimci adaylarına bilinçli olmaları yönünden daha iyi eğitim verilmesi konusunda gerekli olduğu söylenebilir.

Anahtar Kelimeler: Kişilik, Girişimci, Girişimcilik

Abdurrahman ÇALIK[1]   &   Talha Kürşat KARTA**


[1] Dr. Öğr. Üyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü, VAN. e-posta: acalik@yyu.edu.tr, (orcid.org/0000-0003-2829-0073)

** Doktora Öğrencisi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü, VAN. e-posta: kursatkarta@gmail.com, (orcid.org/ 0000-0003-1553-8084)

تقييم المستخدمون: 4.56 ( 1 أصوات)

عن admin

شاهد أيضاً

عظمة الكمال والحُسْن في أسماء الله عزَّ وجلَّ وصفاته

تناولت الورقة العلمية بالدِّراسة والتَّحليل عظمة الكمال والحُسْن في أسماء الله عزَّ وجلَّ وصفاته، لتعلُّقه …

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *