الأربعاء , أبريل 17 2024

Lokman Suresi’nin altıncı ayetinin tefsiri ışığında hadis eğlencesi kavramı ve ilahi söylemenin hükmü”

مَـفْـهُـومُ لَـهْـوِ الْـحَـدِيـثِ وَحُـكْـمُ الـغِـنَـاءِ فِي ضَـوءِ تَـفْـسِـيـرِ الآيَـةِ الـسَّـادِسَـةِ مِـنْ سُـورَةِ لُـقْـمَـانَ

Bu araştırmada, “İnsanlardan öylesi vardır ki, bilgisizce Allah yolundan saptırmak ve o yolu eğlenceye almak için, oyalayıcı, asılsız ve faydasız sözleri satın alır. İşte onlar için aşağılayıcı bir azap vardır.” (Lokman:6) ayetinin tefsiri ışığında şarkı söyleme kavramı ve hükmü incelenmektedir.

Çalışmada tümdengelim ve tümevarım yöntemleri kullanılarak konuyla ilgili Kur’an-ı Kerim’den ayetler, Hz. Peygamber’in hadisleri, sahabe ve fakihlerin sözleri derlenmiş ve konu açıklanmaya çalışılmıştır. Ayette geçen Lehvü’l-hadis (aldatıcı, oyalayıcı söz) kavramıyla Cenab-ı Hakk’ın ne kastettiği, ayetin manaları, nüzul sebepleri, Hz. Peygamber’in hadislerine bakılarak araştırılmış ve muhtemel anlamları ortaya konulmuştur. Şiir, ilahi ve şarkının şer’i hükümlerini açıklığa kavuşturmak amacıyla bunların farkları belirtilmiş ve şarkı söylemenin hükmü ve ona eşlik eden şeylerin helal veya haram olmasını sağlayan durumlar ele alınmıştır. Konu bütünlük içinde ele alınarak sahih, makbul veya merdud gibi zayıflık bakımından durumunu ortaya koyan deliller zikredilmiş ve  hükümleri açıklanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Lokman Suresi, Eğlenceli Konuşma, Şarkı Söyleme, İlahiler, Müzik.

Dr. Öğr Üyesi, İBRAHİM LABABIDI, İLAHİYAT FAKÜLTESİ, TEMEL İSLAM BİL, SAKARYA ÜNİVERSİTESİ, TÜRKİYE

تقييم المستخدمون: كن أول المصوتون !

عن admin

شاهد أيضاً

Research on the Factors of Family Breakdown in Islam

The strength of a society depends on the strength of a family, and strong relationships …

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

  • Visits Today:
  • Total Visits: 187677
  • Total Visitors:
  • Total Countries: